Ajánló: Országépítő 2019/1

Megjelent az Országépítő folyóirat 2019/1 száma.

A tartalomból:

Hassan Fathy építész generációk példaképe, az építészeti oktatás megkerülhetetlen alakja. A 20. század építészetéről szóló összefoglaló munkák általában tárgyalják munkásságát; a híres új-gournai kísérlettel a közösségi alapú építés és tervezés alapjait rakta le már az 1940-es évek közepén.
Az egyiptomi építészről megjelent – és évről évre megjelenő újabb – monográfiák, szakcikkek, ismertetések és disszertációk száma lassan ezres nagyságrendű. Ez nemcsak az iszlám világ 20. századi építészetére, és az abban különleges helyet elfoglaló Hassan Fathyra hívja fel a figyelmet, hanem az építész egyetemes jelentőségét is mutatja. Vasáros Zsolt első írása a folyóiratban.

A német Martin Rauch fontos szereplője napjaink földépítészetének. A magát vályogművésznek tartó mester Európa szerte épített már családi házat, templomot, ipari csarnokot is. Csóka Balázs készített vele interjút, a vályogépítés ökológiai jelentőségéről, az építészetben betöltött szerepéről és lehetőségeiről.

Csóka Balázs DLA a tervezője a következő cikkben bemutatott családi háznak, amelyben egy budajenői kockaház átalakítása ürügyén mutatja be az épület helyhez való kötődését, az építési rétegek jelentőségét és a vályogépítés jelenlegi lehetőségét. Az épültről Radev Gergő írt cikket.

A vályogépítés hőtechnikai anomáliáit járja körbe Rácz Tamás, Keszthelyen dolgozó építész, aki maga is ilyen (saját tervezésű és kivitelezésű) épületben lakik.

A belsőépítészet egy különleges területe a lámpatervezés. Székely Orsolya üvegművész e terület művelője. Pályafutása majd’ öt évtizede alatt együtt dolgozott hazánk meghatározó építészeivel, mesterembereivel. Az eredetileg ötvösnek készült iparművész lámpái ugyanúgy megállják helyüket a diósgyőri vagy a füzéri vár rekonstruált tereiben, mint a Legfelsőbb Bíróság enteriőrjeiben. Dénes Eszter interjúja

Tokaj-Hegyalja újabb települései: Abaújszántó, Tállya és Erdőbénye mutatkoznak be, a főépítészükkel, Erhardt Gáborral készített interjúban. A borvidéken húsz éve dolgozó építésszel Dénes Eszter beszélgetett a Világörökségi tervtanácsról, a műemlékvédelem aktuális kérdéseiről, személyes élményekről és a szakmai jelenlét fontosságáról.

A Vándorokból mesterek sorozat következő darabjában Sziklai Ákost ismerhetjük meg, aki 1989-ben a Vándoriskola első évfolyamába nyert felvételt. A vándorévek elvégzése után Bárdudvarnokra költöző építész egy sajátos, egyéni építészeti világot alakított ki az évtizedek során. Épületein a végtelen gondoskodás és az apró részletekig menő átgondoltság érezhető. Dénes Eszter interjúja.

Folytatva a vályogépítés tematikáját rövid beszámolókat olvashatunk a Sárkollektíva Egyesület és az Öko Home Expo kiállítás tavalyi eseményeiről Radev Gergő és Bihari Ádám tollából.

Régi tartozása az Országépítő folyóiratnak Kovács Gyula pomológus tevékenységének ismertetése. A hazai őshonos gyümölcsfajtákat leltározó és továbbtermesztő erdész Szarvas József színművésszel együtt létrehozta a tündérkertek mozgalmát, amelyben az őshonos gyümölcsfák ültetése és ápolása mellett a helyi közösségek építése a legfontosabb. E folyamatról a tavalyi Héttorony Fesztivál egyik eseményének keretében lezajlott beszélgetés szerkesztett változatából tudhatunk meg részleteket.


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×