2023. június 9-én adták át a Creaton által alapított „Tradíció és Innováció – Tető az építészetben” díjakat. A Néprajzi Múzeumban rendezett díjátadón új épület kategóriában első díjat nyert a Horváth Zoltán vezető építész tervező és munkatársai (Demjén József, Horváth Gergely építészek és Kedves Zsófia tájépítész) által tervezett törökbálinti nyolc csoportos bölcsőde.
Cikkünkben Varga Csaba Ybl díjas építész, zsűritag méltatásával adunk hírt az eseményről.
Törökbálint bölcsőde – Varga Csaba Ybl díjas építész méltatása, részlet:
„Törökbálint, a dinamikusan fejlődő/növekvő település, nagy fába vágta fejszéjét, amikor alapos átgondolás után egy akkora bölcsőde tervezésére adta ki megbízását a Triskell Épülettervező irodának, amely ki tudja elégíteni a folyamatosan növekvő bölcsődei helyigényt. Az igényelt gyerekférőszám jó mutatója az előbb említett dinamikus növekedésnek: 4 nevelési egységes, 8 csoportszobát magába foglaló bölcsődére volt szükségük, ez kb. 100 gyermeket jelent!
A tervezési helyszín egy családi házas területen lett kijelölve, amely megfelelő méretével alkalmas volt a nagy program megvalósításához. Valószínűleg az épület „kliensei”, a kisgyermekek nagyrésze e viszonylag új családi házas beépítésből kerültek/kerülnek ki, így a helyszínválasztás ideálisnak mondható. Ugyanakkor a családi házak adta lépték köszönőviszonyban sincs egy ekkora épülettel – közel 2.000 m2-es beépítésről beszélünk!
Horváth Zoltán és csapata ezt feladványt mintaszerűen megoldotta. Az épületet több tömegre bontva, azokat logikusan sorolva és összekötve egy változatos és egyben egységes beépítés született. Nevelési egységenként, azaz 2-2 csoportszobánként 4 különálló épületrészt alakított ki, napsugaras elrendezésben és egy 5. tömeggel, amely a kiszolgáló részeket foglalja magába, összekötötte azokat. Ezen összekötő tömeg egyben védelmet is nyújt északról a foglalkoztatós tömböknek. A 4 egység sugarasan nyílik DNy-i irányba, ezzel megadva a jó tájolást, a szellős és világos kialakítást és az egymástól való elszeparált külső játszó és pihenőterek intimitását is mindegyik tömbnek.
Az egyes csoportszobás egységek a másik egység zártabb homlokzatai felé nyitottak. A zártabb homlokzatok egyáltalán nem mutatnak morcosabb arcot a másiknak, mert mindegyiket vidáman színezett finom kitüremkedések díszítik. E homlokzati kiugrások alaprajzilag is jól végig gondoltak, az öltözőknél szükséges nagyobb helyet hivatottak megteremteni.
A nevelési egységek tömbjei hagyományos, oromfalas, nyeregtetős kialakításúak, melyeket a könnyed faszerkezetű teraszok oldanak. Az összekötő szárny homlokzata se nem merev, se nem zárt. Amellett, hogy védelmet ad a csoportszobás tömböknek játékos, részletgazdag megoldásokat tartalmaz.
Az épület homlokzati anyagai is szépen lekövetik a jól felállított koncepciót: natúrvörös cserép, világos vakolt falak, melyeket a sokhelyen alkalmazott faszerkezet tesz még változatosabbá. Egy olyan 2.000 m2-es épület született, amely tömegével, homlokzati anyagaival, színeivel illeszkedik a családiházas beépítésbe és egyedi formavilágával, ötletes térszervezésével otthonos teret nyújt a gyermekeknek.”
Fotó: Kedves Zsófia