Családi ház, Budajenő – Kuli László

A közel hat méter szintkülönbséget áthidaló, két utcát összekötő lépcső és járdarendszer által közrefogottan áll az épület. A hegyoldalba mélyen benyúló, több mint százötven éves két pinceág fölé egy kétszintes présházat épített a TSZ a hatvanas években. A kétszintes, lapostetős épület előkert nélkül kiépül az utcára, a szomszédos telkek felé tűzfalasan csatlakozik. Az épület emeletén lévő hátsó ajtón keresztül hordták be régen a szőlőt a mázsálóba és darálóba. Az épületet új tulajdonosai családi házként használják tovább. A présházhoz eredetileg nem tartozott szabad telekrész, a pinceágak közterület alá nyúltak be. Az új tulajdonosok megvásároltak a József Attila utcához tartozó közterületből annyit, hogy legyen kertje az épületnek és a pinceágak is saját tulajdonú terület alatt maradjanak.

A felső szintet alakítottuk át egy középfolyosós lakássá. Az utcai frontra kerültek a Zsámbéki medence kilátására tájolt nappali, és két hálószoba. A nappalit a konyhától elválasztó nagy nyílásba egy padkás kemence készült. A konyha egyben étkezőként is funkcionál és egy kétszárnyú ajtóval az új fedett teraszra lehet innen kilépni. A lakószint udvari oldalára egy vendégszoba, a fürdő, a wc és egy tárolóhelyiség került még. A fedett-nyitott terasz burkolt udvarral folytatódik, északi és keleti oldalról támfalakkal körülvéve. A fafödémen kialakított tetőteraszra vezető téglaburkolatú lépcső az udvar felől került kialakításra.

Az alsó –utcai- szinten alakítottuk ki a lakás bejáratát, megemelve az északi rész padlóvonalát, közvetlenül az utcára nyitottuk a bejáratot, melyet egy kis előtető véd. Az előszobából indul fel a meglévő födémnyílás kiszélesítésével kialakított lépcső. A lépcső alatt háztartási helyiség van és innen nyílik a középső traktusban elhelyezett kazánház is. Ennek utcai ablaka tüzelőledobóként is működik. A kisebbik, lakáshoz közvetlenül kapcsolódó pinceszárny zöldséges-, és borospinceként hasznosult. A nagy pincéhez vezető, utcára nyíló kétszárnyú ajtót megújítva egy wc helyiséggel rendelkező, galériás borozgató-helyiséget alakítottunk ki, mely mögött a reprezentatívabb nagy borospince nyílik.

Az eredeti lapostetős kialakítás teljesen idegen volt a budajenői és környékbeli épített környezettől, így azt magastetősre alakítottuk át. A HÉSZ-ben javasolt 35-45 fokos tetőhajlásszög az épület széles traktusa miatt  azonban ormótlanul magas tetőfelépítményt eredményezett volna, mely elnyomta volna a szomszéd épületeket, kitakarta volna a kilátást és tönkretette volna a kialakult utcaképet. Egyeztetve a település Főépítészével, arra a következtetésre jutottunk, hogy a rendezési tervben foglalt tetőhajlásszöggel az volt a jogalkotó szándéka, hogy a Kossuth Lajos utcai pincesor feletti oromfalas-falusias utcakép ne sérüljön. Úgy gondoljuk, hogy az ezen házak mögött, kissé szögben elfordulva álló kétszintes épület teteje, a 20 fokos hajlásszöggel megfelelő és jobban illeszkedik a falusias beépítéshez, mint a régi lapostető.

Kuli László


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×