Esték a Hild-villában – Tesztoszteronépítészet – 2021. 05. 06.

Május 6-án folytatódik az MMA MMKI Esték a Hild-villában – Tesztoszteronépítészet című online beszélgetéssorozata, ezúttal Erhardt Gábor lesz Wesselényi-Garay Andor beszélgetőpartnere. Az esti adást a kutatóintézet a Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján teszi közzé élőben 18 órától.

Wesselényi-Garay Andor, az estek házigazdájának felvetése szerint a kortárs magyar építészet egyik legörvendetesebb jelenségeként könyvelhető el, hogy az elmúlt fél évtizedben megjelent a „fiatal építészet”. A fiatalság ebben az esetben nem csak csoportjellemző, nem feltétlen minőségtartalom és nem kimondottan lázadás, azonban a „fiatal építészet” jelenlétét mintha egyre inkább erősítené a nullás éveket meghatározó hiány. Magyarországon a pályakezdő fiatalok vagy arra koncentráltak, hogy importálhassák azt a formavilágot, amit külföldön láttak, vagy pedig arra, hogy kellőképpen hamar olyanná válhassanak, mint hazai idoljaik. A házigazda a 2021-ben futó évadban vendégeivel azt szeretné megvitatni, létezik-e generációs különbség az építészetben, felruházhatjuk-e tartalmi jellemzőkkel a „fiatal építészet” fogalmát, és mennyiben hordoz értéket a kor egy olyan szakmában, amelyben negyven – ma inkább már ötven – alatt mindenki fiatalnak számít. A tavaszi félév eddigi adásaiban Smiló Dávid, Vasáros Zsolt, Szederkényi Lukács és Hámori Péter építészeké volt a főszerep.
Az Esték a Hild-villában – Tesztoszteronépítészet következő vendége Erhardt Gábor Ybl Miklós-díjas építész lesz, aki 1974. október 15-én született Budapesten. Középiskolai tanulmányait az Eötvös József Gimnáziumban folytatta, ezt követően a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán diplomázott 1998-ban. 2001 óta az AXIS Építész Iroda tagja önálló építésztervezőként. Tervezési munkáinak többsége Tokaj-Hegyaljához kötődik, ahol 2017 óta három település – Abaújszántó, Erdőbénye és Tállya – főépítészi feladatait is ellátja. Megbízásai a belsőépítészeti átalakításoktól borászatok és kisebb középületek tervezésén át a műemléki rekonstrukciókig terjednek. A tervezési praxis mellett folyamatosan kutatja a borvidék épített örökségét, rendszeresen publikál a témában, illetve településismereti sétákat vezet a fontosabb helyi rendezvényeken.
A beszélgetés során Wesselényi-Garay Andor olyan kérdéseket tervez érinteni, hogy miképp lehet viszonyulni Makovecz Imre örökségéhez, milyen kilátások, lehetőségek és kihívások állnak az organikus építészet előtt, miként látja a településkép védelmét főépítészként a frontvonalból, miképp lehet közeledni napjaink újrekonstrukciós gyakorlatához, illetve felül lehet-e kerekedni a „mi és ők” dichotómiáján az építészeti ízlés kapcsán.


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×