TOKAJ – A BORVIDÉK ÉPÍTÉSZETE

Megjelent a Tokaj-Hegyalja építészetét bemutató reprezentatív album. A kötet szerkesztői, Erhardt Gábor és Salamin Ferenc a területen több évtizede tervezői praxist és főépítészi tevékenységet egyaránt folytató építészek.

A 312 oldalas könyvben nyolc tanulmány ismerteti a ma már világörökségi védelmet élvező borvidék történetét, illetve építészetét a településszerkezet sajátosságaitól a régió – és a Kárpát-medence – meghatározó épülettípusaiig (hagyományos lakóépületek, templomok és kúriák, gazdasági és külterületi épületek, építmények). Külön fejezet szól a terület tájhasználatáról, kicsit túltekintve a szőlőterületek világán. Az utolsó, nyolcadik esszé inkább a jövőbe tekint: a regionalista építészet lehetőségeit tárgyalja Tokaj-Hegyalján és általánosságban a nagyvilágban. A tanulmányokat Erhardt Gábor írta.

Fejezetenként két-két történeti emlék (még fel nem újított, de figyelemre érdemes épület, építmény) is bemutatásra kerül, a borvidék főbb hangulati elemei mellett (ajtók, ablakok, kerítések, tetők, kémények, tornácok, pincelejárók, kőfalak).

A kötet legnagyobb részét azonban az elmúlt harminc évben elkészült és harminc építész által tervezett 78 épület, épületfelújítás bemutatása adja, rövid leírással és bőséges képanyaggal, alaprajzokkal.
Láthatóak a kötetben a kezdetek emblematikus épületei, a közelmúlt fejlesztései, és több meghatározó műemléki felújítás. A szerkesztők tudatosan válogatták össze a borvidék általuk fontosnak tartott hagyományait tiszteletben tartó és értő módon folytató jó példákat: templomfelújítást, kúriákat, lakóépületeket, borászatokat és közösségi épületeket Tokajtól Abaújszántóig, Sárospataktól Szerencsig.

A fotókat többek között Darabos György, Szántó Tamás, Dénes György, Kedves Zsófia, Bakos Zoltán és Bujnovszky Tamás készítette.

ELŐSZÓ (Salamin Ferenc)

Minden kint a szőlőben dől el, a borházban már csak megőrizni kell a must értékeit. Borászoktól hall ilyesmit az ember, mikor azt kérdezi, hogyan tud az egész világ bekerülni egy palack borba. Minden a szőlőterületen dől el, hisz minden ott van, ami a bort alapvetően meghatározza: a talaj ásványai, a dűlő fekvése, a napsütés, a hajnali pára, a botrytis, a lenge szellő. A modern technológia rafinált berendezései már csak hangsúlyozni vagy tönkretenni tudják a természet adományait. Hozzáadódik még a borász tudása, a hagyomány folytatása, és már készen is van a recept Tokaj-Hegyalja építészetéhez. Hiszen épített világunk ugyanúgy a helyi kultúra része, mely a régió gyökereiből, anyagaiból, klímájából, a korábbi mesterek tudásából építkezett mindig.

Több mint negyven éve jelent meg Makovecz Imre és tervezőtársai sárospataki lakóházaival az az építészet, amely fontosnak tartja a borvidék hagyományainak folytatását, a borhoz hasonlóan a régió lényegének sűrítését a házakba. Itt a szőlőhegyeken és a városokban, falvakban mindent áthat a történelem és a mediterrán életérzés, a település és a táj minden négyzetmétere az emberi tevékenység nyomát mutatja, a helyi kultúrát sugározza.

Ez a könyv a borvidék építészetének történtét és jellemzőit villantja fel, és bemutatja az elmúlt több mint harminc év új vagy felújított épületeinek kiemelkedő példáit. Azokat a házakat, amelyeknek építész tervezői és tulajdonosai fontosnak tartják a régió karakterét, építészeti hagyományait, és munkáikkal, szellemi és anyagi erejükkel folytatják is azt a csodát, amit Tokaj-Hegyalján találtak. Amint egy pohár igaz tokaji borban az évszázadok és a szőlőhegyek esszenciája sűrűsödik, úgy a bemutatott házakban is a borvidék kultúrájának lehelete érint meg minket.

BEVEZETŐ – részlet (Bodonyi Csaba)

Már húsz esztendeje, hogy a Tokaj-Hegyaljai Történelmi Borvidék nevű lokalitás értékeit az UNESCO – kultúrtájként – egyetemes értékűvé, a világörökség részévé nyilvánította. Ez a mondat tényszerűségén túl továbbgondolásra késztet bennünket. Hogyan? A lokális és a globális érték egy mondatban? Békében? Semmi harc vagy hierarchikus verseny? Netán a kettő ugyanaz?

A nemzetközi minősítés elsősorban a szőlőművelés és borkészítés több évszázados hagyományát értékeli, de beletartozik a 27 település épített környezetének kultúrája is. Így joggal folytatható az első bevezető mondat speciálisan az építészetre vonatkozó átfogó és orientáló megfogalmazása, mégpedig az idén októberben elhunyt mexikói avantgard (!) építész-szobrásztól, Fernando González Gortázartól, aki így fogalmaz:

„Meggyőződésem, hogy az igazi nagy építészet mindig regionális, és hogy az egyetlen építészet, ami a világot érdekli, az a regionális építészet… A kultúrában csak annak van univerzális érvényessége, ami helyhez kötődik. A regionális művészet az, ami egy adott ország vagy régió konkrét forrásaiból táplálkozva újdonsággal bír, amivel gazdagítani tudja a világ panorámáját.” (Oktogon, 2022/3)

Íme a megerősítő mondat, amely ugyancsak azonosnak tekinti a lokális értéket a globálissal, amelyre egyébként a legszebb magyar példa Bartók és Kodály művészete. Évszázadok alatt elődeink egyedi, megismételhetetlen, sajátos értékű hellyé, kultúrtájjá formálták a Tokaj-hegyaljai borvidéket, elsősorban szőlőművelési és borkészítési, de házépítési kultúrájukkal is szolgálva és fejlesztve a hely géniuszát.
S hogyan felelhet meg a „genius loci”-nak korunk építésze, akit húsz éve immár a világörökségi minősítés is kötelez? Lehet-e itt hiteles és eredményes a nemzetközi „up to date” szemlélet, a változó trendek, a modern „izmusok”, teóriák, az ”új, a semmiből” szervetlen gondolata? Úgy tűnik, itt másra van szükség, a „hely géniusza” – amely Hamvas Béla szerint ráadásul az öt géniusz határán van – mást kíván. Érzékenységet, médium szerepet, építészettörténeti alámerülést, de nem múltba ragadt másolással, „mimikri” elven, hanem a progresszió iránt is elkötelezetten. Legfontosabb az ARÁNYOSSÁG: a hagyomány mint forrás és a progresszió mint cél arányossága. Ez szüli a FOLYTATÁS nemes generációs szemléletét, feladatát és gyakorlatát. Tehát nem „új a semmiből”, hanem „új a régiből”. Itt az evolúciós szemlélet természetes a revolúcióval szemben.

Kiadó: Kós Károly Alapítvány
Terjedelem: 312 oldal (235×275 mm), színes
Ár: 12.000 Ft (postai megrendelés esetén 14.000 Ft)
Megjelenés: 2022
Nyelv: magyar, angol
Szerkesztők: Erhardt Gábor és Salamin Ferenc
Fotók: Darabos György, Dénes György, Bujnovszky Tamás, Kedves Zsófia, Szántó Tamás és mások

Megrendelés: Erhardt Gábor, AXIS Építész Iroda Kft.
1024 Budapest, Margit körút 5/a, IV/3.
Mobil: +36 20 478 49 63
Email: erhardt.axis@gmail.com