Nádasdy Akadémia – Szimpózium

A Nádasdy Akadémia és a PPKE JÁK Környezetjog és Versenyjog Tanszéke Válság és paradigmaváltás – Az állóképesség (reziliencia) kérdései egy közelgő válság előtt és után címmel szimpóziumot rendez.

Időpont: 2020. január 24., péntek
Helyszín: Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest, Szt. II. János Pál terem (Díszterem)
1088 Budapest, Szentkirályi u. 28., II. emelet.

Tizenegy esztendővel ezelőtt tört ki a közelmúlt legnagyobb pénzügyi és gazdasági válsága, mely azóta lecsengett, de a vezető közgazdászok egy közelgő, globális krízisről beszélnek. Ez egybecseng a Meadows-jelentés jóslatával, mely 2030 körülre teszi a globális összeomlást. A válság elkerülése paradigmaváltást követel. Az új paradigma – mint mondják – még nem látszik.
A krízis fő oka a tőketulajdonosok és munkavégzők jövedelme közti egyre növekvő szakadék.
Most a Nyugat az elavult, központosított egységállam fenntartása mellett az alapjövedelemmel akarja betömni az egyre nagyobb jóléti szakadékot. Vagy ismét háborúval akarja elodázni az átalakulást? Milyen gondolatok állnak rendelkezésre, hogy a krízist elkerüljük, túléljük, és mire alapozunk a romok eltakarítása után?

A rendezvény célja egy 2018. szeptemberi konferencián felvetett kérdések továbbgondolása, konkrét megoldások és válaszok keresése a válság túlélésére és egy lehetséges paradigmaváltás kontúrjainak megrajzolására. A konklúziót egy tömör nyilatkozatban kerül összefoglalásra.
A Nádasdy Alapítvány – az alapító Nádasdy Ferenc szándéka szerint – az ökológia égető korkérdéseit a művészet inspiráló segítségével kívánja a megoldás irányába mozdítani, ezért a konferencia kamarakoncerttel zárul.

Program
Levezető elnök: Ertsey Attila
09.30 Megnyitó és bevezető előadás: Ertsey Attila, a Nádasdy Alapítvány elnöke. Létezik-e az új paradigma? Az önigazgató társadalom víziója
10.00 Székely János püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága elnöke: A katolikus társadalmi tanítás és a gazdasági igazságosság konfliktusa
10.20 György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár, Innovációs és Technológiai Minisztérium: Magyarország lehetőségei a gazdasági válság kockázatának csökkentésében és egy paradigmaváltásért?
10.40 Kuslits Béla, Corvinus Egyetem / MME: Reziliencia – egy divatba jött szakkifejezés eredeti tartalma
11:00 Kérdések és válaszok
11.20 Kávészünet
Levezető elnök: Ertsey Attila, a Nádasdy Alapítvány Elnöke
11:40 Bándi Gyula, a Jövő Nemzedékek Szószólója: Mit ért(het)(ne) reziliencián a jog és az állam?
12:00 Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem docense: A gazdasági válságok okai és megoldásuk, egy új paradigma körvonalai
12:20 Varga Dénes, kutatásvezető, Build-Communication kft.: a magyar gazdaság és az építésügy kilátásai egy közelgő recesszió fényében, lehetséges kiutak
12:40 Panelbeszélgetés a résztvevőkkel, moderál Ertsey Attila
13:10 Zárszó: Bándi Gyula, a Jövő Nemzedékek Szószólója
13.30 Kamarakoncert, Lakatos György fagottművész játszik, barokk és kortárs művek részleteit, zongorán kísér Gábor-Nagy Nóra zongoraművész
14.00 A konferencia zárása, szendvicsebéd
14.30 Workshop – A Nádasdy Alapítvány jövője
A Nádasdy Alapítvány 1992 óta bejegyzett “közhasznú” non-profit szervezetként jött létre, Nádasdy Ferenc akaratából. Az elmúlt 17 évben lezajlott szimpóziumokkal megvetette az alapjait annak, hogy az alapítvány keretein belül működő Nádasdy Akadémia a paradigmaváltás műhelyévé váljon. Az alapító 2013-as halála után az Alapítvány vezetését Ertsey Attila vette át, a kuratórium változatlan névsora mellett. 2019-ben elérkezett az ideje a generációváltásnak. A beszélgetés a jövőbeli feladatokról és közreműködők, kurátorok, önkéntesek toborzásáról szól, a kuratórium tagjaival és érdeklődőkkel.
15.20 Zárszó – Ertsey Attila, elnök

A részvétel díjtalan, de regisztrációhoz kötött.
Jelentkezés az attila.ertsey@gmail.com e-mailcímen, 2020. január 15-ig.
A részvétel díjtalan, feltétele az előzetes regisztráció.


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×