A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) székházában adták át az akadémia idei köztestületi díjait június 23-án. Az elismeréseket a magyar szellemi élet azon jeles képviselői kapják, akik kiemelkedő munkásságuk, életművük révén maradandót alkottak a művészet, a művészetelmélet vagy a művészetszervezés területén.
Az MMA díjátadó ünnepségét jelenlétével megtisztelte Schmittné Makray Katalin asszony. „A kitüntetés egyfelől a díjazottak részéről a tehetséggel, kitartó és állhatatos munkával elért eredmény elismerése, másrészt a díjazó részéről kötelesség, társadalmi szolgálat, a jog nyelvén: a közfeladat ellátása, melyre az MMA-t az akadémiai törvény is kötelezi. Kötelességünk, hogy a nemzet, a civil közösség számára jellé emeljük a művészeti életműveket, a közösségépítő tetteket. A Magyar Művészeti Akadémia működésének fókuszában mindig a művészeti értékek létrehozása, művészeti hagyományaink éltetése, és a kortárs művészeti élet támogatása állt. Akadémiánk számos szerepvállalása közül talán a legérdekesebb: figyelemmel lenni a legkiválóbb alkotókra és alkotásokra, valamint kiemelni azokat a szakembereket, akiknek feladatuk, hogy közvetítsenek a művész és közönség között”– mondta köszöntőjében Turi Attila, az MMA elnöke.
Az MMA köztestületi díjazottjai 2026-ban:
A Magyar Művészeti Akadémia Életműdíjában részesült Vasy Géza József Attila-díjas irodalomtörténész, a huszadik századi magyar irodalom kiemelkedő kutatója, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Modern Magyar Irodalomtörténeti tanszéke volt oktatója. Vasy Géza kutatási területe az 1945 utáni magyar irodalom, jelentős monográfiát készített többek között Illyés Gyuláról, Nagy Lászlóról, Kormos Istvánról, Sánta Ferencről, Temesi Ferencről, emellett számos irodalomtörténeti tanulmány szerzője.
Vasy Géza köszöntő szavaiban a 19. századi irodalomtörténészt, Beöthy Zsoltot idézte: „Köszönöm, hogy tanító lehettem”. Az irodalomtörténész hozzátette, mindig is oktatói pályára készült, és vallja, hogy egy pedagógus számára az egyik legnagyobb öröm, ha tanítványai követik, folytatják a munkáját.
A Magyar Művészeti Akadémia Nagydíját Ferencz Marcel Kossuth, és Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja kapta, akinek egyedi stílusú építészete hazai és nemzetközi téren egyaránt sikeres. Ferencz Marcel ikonikus középülettervei: a Néprajzi Múzeum, a Nemzeti Atlétikai Központ vagy a Duna Aréna nem csupán gazdagították az építészeti kultúrát, de komoly nemzetközi díjakat is kiérdemeltek. Ferencz Marcel megköszönte az elismerést és a megtiszteltetést, hogy egy olyan közösség tagja lehet, melynek szent a célja, és nemes küldetést teljesít nap mint nap.
A Magyar Művészeti Akadémia Művészeti Írói Díjában részesült Novotny Tihamér művészeti író, művészetkritikus. Novotny Tihamér számos kiállítás szervezője, megnyitója. 1994–2002 között egyik aktív szervezője és szerkesztője a Vajda Lajos Stúdió Kulturális Egyesület kiállításainak, rendezvényeinek és kiadványainak. Művészeti eseményeket dokumentál, cikkeket, tanulmányokat, esszéket, könyveket ír. Kutatási területe a kortárs és a 20-21. századi képzőművészet. Írásaiban a precíz elemzés szinte szakrális átéléssel találkozik.
Novotny Tihamér köszönetét fejezte ki minden élő és elhunyt művésznek, akihez írásai révén köze lehetett, és hozzátette, reméli, hogy az utána jövő nemzedékek is meríteni fognak az írásaiból.
A Magyar Művészeti Akadémia Kováts Flórián Emlékérmében részesült Medgyes Piroska, a Műcsarnok gazdasági vezetője, aki 2014-től tölti be ezt a pozíciót. Jelentős mértékben az ő áldozatos munkájának köszönhetően növekedett az intézmény kiállításainak és látogatóinak száma, mindemellett számos társművészeti kísérőprogram, szakmai rendezvény, kiadvány és konferencia színesíti a Műcsarnok palettáját neki is köszönhetően. Medgyes Piroska köszönetet mondott Szegő György, az MMA levelező tagja, a Műcsarnok művészeti vezetőjének a bizalomért, mellyel megtisztelte, amikor felkérte a gazdasági feladatok összefogására. Kifejezte háláját továbbá a Műcsarnok teljes stábjának, mely erős, stabil és egységes csapatként működve segíti munkáját, valamint köszönetét az MMA Titkárságának az intézmény hatékony működtetéséhez nyújtott támogatásáért.
A Magyar Művészeti Akadémia Aranyérmét a gödi Búzaszem Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Iskola érdemelte ki, mely a kereszténységre, hagyományos műveltségre, a közösség erejére, valamint a természet tiszteletére épülő oktatási modell egyik fő kidolgozója és zászlóvivője. A Búzaszem iskola célja a magas szintű tudás átadása, a közösségmegtartó szokások elmélyítése és a nemzeti identitás megerősítése.
A Búzaszem Iskola képviseletében az igazgató, Horváth Szilárd, az MMA levelező tagja mondta el gondolatait. Az igazgató az iskola alapértékei közül a néphagyományt emelte ki, mely az aranyhoz hasonlóan az idővel egyre értékesebbé válik. „Gyermekeink már hét-nyolc éves korukban a magyar kultúra hordozói, ezzel hozzájárulunk ahhoz, hogy a magyar kultúrával azt a magyar államot védjük, ami mindnyájunknak nagyon kedves” – mondta Horváth Szilárd.
A díjak átadása alkalmából fellépett Császár Angela, az MMA rendes tagja, a StEFREM férfikar, a gödi Búzaszem Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Iskola diákjai, valamint a Három Generáció együttes dudaművészei.
Forrás: MMA
Fotók: Nyírő Simon, Kékesi Donát/MMA




