Erdei villaépület, Nijmegen – Diederik Six

A Mathias Corvinus Collegium Építészet és emlékezet műhelye konferenciát rendez 2005. június 5-én, amelynek témája az építészeti szépség. Három magyar és három külföldi előadó segítségével járjuk körbe e témát előadások és kerekasztalbeszélgetések keretében. Kedvcsinálóként külföldi meghívottaink egy-egy alkotását mutatjuk be.

A Six Architects Hollandia német határhoz közeli, a Rajna – azaz a Waal – folyó partján fekvő Nimegen település külterületére tervezte ezt a tágas erdei villát. A latinul Noviomagus, azaz újpiac nevű település az ország egyik legrégebbi lakott települése és a Rajna alsó folyásának balpartján, egy morénahalom lábánál fekszik. A környék építészeti hagyományait – Hollandia nagy részéhez hasonlóan – a legkorábbi időktől a tégla használata határozza meg, a külső területeken jóízű, emberléptékű villaépületek formájában.

Az épület egy homokdűne oldalára ül, összesen négy beépített szinttel. A terep természetes magasságkülönbségét kihasználva a homokpad felül egy kétszint-tetőres épület képét mutatja a ház, az alsó oldalon a pinceszint teljes értékű szintként működik. A tömegalakításnál a Kárpát-medencében is ismerős és megszokott egy traktus szélességű szárnyak áthatása volt a kompozíciós alapelv. A klasszikus nyílásrend, meleg karakterű téglaburkolat egy időtlen szépséget jelenít meg, az emberi hajlék európai ősképét idézve meg. Ugyanakkor a sok tetőablaknak és a nagy belmagasságoknak köszönhetően a belső terek bőségesen megvilágítottak.

Összességében ez a családi ház a mai igényeknek messze megfelelően folytatja a klasszikus európai értékekre alapuló hagyományt.


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×