Alsópetényben, egy felújított parasztházban és a hozzá tartozó kertben működik a Rózsavilág, melynek kimondott célja, hogy női kezek érintése által hozzon létre rózsából készült termékeket, s juttassa azt el az érdeklődőkhöz. Ugyanakkor a Rózsavilág több, mint rózsafeldolgozó vállalkozás, célja a harmónia megteremtése és megismertetése az ide látogatókkal – legyen szó a múlt és jelen, ember és természet, épített és természeti közötti összhangról. Káli Bettyvel, a Rózsavilág alapítójával és munkatársaival, valamint az épített és természeti környezetért felelős Érdi Judit tájépítésszel és Búzás Miklós építésszel beszélgettünk.
Itt ülünk Alsópetényben a Rózsavilágban, Steimecz József egykori mészáros mester házában. Mi volt a sorrend: megtalált téged ez a ház, és te találtad ki bele a Rózsavilágot, vagy már megszületett a fejedben a Rózsavilág-történet, és ahhoz kerested az ingatlant?
Káli Betty: Erre nehéz egy szóban válaszolni. Az volt az első lépés, hogy a rózsa megtalált engem. Sem a rózsát, sem a sztorit nem én találtam ki. Mondják rólam, hogy Káli Betty, a „Rózsavilág megálmodója”. Ez abból a szempontból igaz, hogy most már tényleg álmodom ezt a Rózsavilágot, ehhez viszont a rózsának kellett előbb megérkeznie az életembe.
Mesélj nekünk erről!
K.B.: 2014-ben Béren az önkormányzat tizenhatezer rózsatövet ültetett. Akkoriban egy civil szervezetben volt egy programunk, ami arról szólt, hogy mi, nők nézzünk körül a saját kis kertünkben. Vizsgáljuk meg, hogy milyen növények vannak benne. Ismerjük meg őket, és akkor kiderülhet, hogy az a gyom, amire annyira haragszunk, amit ki kell kapálni, mint a tyúkhúr, a pitypang vagy a csalán, nem is annyira haszontalanok. Jó szolgálatot tehetnek a konyhán, vagy gyógyítani tudod velük magadat és a családodat. Ekkor ajánlották, hogy nézzünk utána a rózsának is, ha már Béren komoly mennyiséget ültettünk. Mivel mi gyógynövényekkel foglalkoztunk, utánajártam, hogy van-e gyógyhatása a rózsának, és kiderült, hogy van!
A több ezer éves ayurveda gyógynövényként tekint a rózsára. Fiatalító és élethossz meghosszabbító hatást tulajdonít neki. Harmonizáló gyógynövény, és mivel minden gyógyításnak az a célja, hogy harmonizáljon, minden beavatkozás során alkalmaz rózsát .
Miután a rózsa megtalált engem, ez a ház is rám talált. A gyógynövényes program keretében készítettünk különböző gyógynövényes párnácskákat, és ennek a tevékenységnek kerestem egy helyet. Akkor ajánlotta valaki Alsópetényt és a Polgármester Úr ezt a házat adta nekünk. Lehet, hogy azért, mert ez már a huszonnegyedik órában volt, be volt szakadva a tető, a belső falak összeomlottak, a szabadkéményes konyhának is már csak a nyomait találtuk meg. Úgy kaptuk meg, hogy a civil szervezet használhatja három évig és ez idő alatt az értéknövelő beruházásokat elvégezheti. Azóta sikerült magántőkét bevonni, így a ház most magántulajdonban van és a vállalkozás ingyenesen használhatja.
2017 tavaszán vettük át az épületet és kezdtük el a felújítását, azzal, hogy az első két helyiséget használhatóvá tettük. Ezzel párhuzamosan 2018-tól volt egy másik pályázat, aminek keretében a Szent István Egyetem Konzervtechnológiai Tanszékével együttműködve egy évig fejlesztettük a termékpalettánkat. Akkor maradt el a többi gyógynövény és maradt csak a rózsa.
Buzás Miklós: Miután felmértük, hogy mihez kell sürgősen hozzányúlni az épületen, mindig csak egy-egy lépést végeztünk, akár egy teljesen hagyományos paraszti építkezésnél a régebbi időkben. Ha megnézel egy Balaton-felvidéki házat, azon is nagyon jól látszik, hogy egy építési szezon alatt két helyiséget építettek, a következő évben meg folytatták. Ez történt itt is.
A cikk teljes terjedelmében az Országépítő folyóirat 2024/2-es számában olvasható, amely ITT megvásárolható.
Szöveg: Tóth Péter DLA, Harmath-Gyetvay Enikő
Fotók: Jurassza Zsófia, Rózsavilág
Építész: Búzás Miklós