Lakitelek, Bibliaház – Kurucz Szabolcs

A Lezsák Sándor és felesége, Lezsák Sándorné által 1991-ben alapított Lakitelek Alapítvány hatalmas vállalásként létrehozta a Hungarikum Ligetet. Itt működik a Lakitelek Népfőiskola és 2015-ben megkezdődött építési munkálatok keretében több meglévő épületet újítottak fel, illetve újakat emeltek.

A Szent István kápolna és a Keresztény panteon szoborpark szomszédságában található a kicsiny Bibliaház, amely Magyarországon egyedülálló módon állít emléket a Szentírásnak. A kívülről mozaikokkal borított egyszerű, mégis szakrális és markáns jellegű épületben található a régi Bibliák és Szentírások kiállító terme. Itt egy sajátos, kézzel írott Biblia van születendőben, amelynek minden mondatát más vendég írja le, hiszen minden látogatónak lehetősége van arra, hogy a múltat megidéző kézírással lemásoljon egy sort a Szentírásból.

Előzetes bejelentkezés alapján a vendég a Népfőiskola által delegált animátor (koordináló személy) segítségével, ellenőrző közreműködésével, a szent Biblia egy sorát (választási lehetőség nélkül, mindig a soron következő sort) kézírással bemásolja egy könyvbe, mely az évek hosszú során ilyen módon egyre teljesebbé válik, az utolsó mondat bejegyzése után kész, komplett Bibliává válik.

A vendég a számára adott mondatot a Bibliaház terének központjában elhelyezett komplex funkciójú egyedi bútorzat asztallapjába épített elektronikus eszközön (egy kisméretű monitoron) megjelenítve láthatja és azt ülő helyzetben másolja bele a könyvbe. A másolás végeztével az animátor egy emléklapot nyomtat a vendég számára. A vendég a bejegyzés előtt, vagy után megtekintheti a kiállított Biblia másolatokat.

A Biblia ház formai értelemben, valamint az anyaghasználatában, színrendszerében illeszkedik a meglévő, megújított, újonnan tervezett és megvalósult egyéb épületek karakteréhez annak érdekében, hogy az épített elemeket összefogó, egységes táj- és kertépítészeti megoldásokkal együtt, a lehetőségek figyelembevételével a harmonikus környezet megmaradjon a Népfőiskola, azaz a Hungarikum Liget egész területén.

A tervezés során beruházói igény volt, hogy az épületkülső és -belső, valamint az általa befogadott funkciók, továbbá a közvetlen környezete, azok kialakítása, hangulata az idelátogatók számára emlékezetes maradjon.

Az épület formai alapkaraktere: domborított ívekből szerkesztett alaprajzi és metszeti kialakítás, üvegablak bevilágítókkal tagolva. A belső karéjokban üveglapok mögött, részlegesen védett módon Biblia másolatok kerültek elhelyezésre.

Az épületben termálvíz felhasználásával temperáló felületfűtés és általános beltéri hűtés (klimatizálás) készült.

Az előzetes tárgyalások eredményeképpen célkitűzés, hogy a Hungarikumokat is előállító Herendi Porcelánmanufaktúra e feladatra kijelölt tervező iparművésze, Tamás Ákos által (pl. litofán technikával) készítendő Korpusz térbe függesztett módon való elhelyezése (belebegtetése) és egyedi (külső és esetleg belső) megvilágítása megvalósuljon, amelyhez a műszaki előfeltételek (lámpatestek és függesztőmű-rögzítsek) kiépítésre kerültek. Mindez a képzőművészeti gazdagítás egy későbbi fázisban történhet meg. Ezzel összefüggésben a bevilágító felületek nem kaptak színes üvegezést, hogy a fehér porcelán alkotást ne színezze meg az ezeken keresztül beeső fény.

Szöveg és fotó: Kurucz Szabolcs

Forrás:

https://hungarikumliget.hu/

https://nepfolakitelek.hu/bibliahaz