Lakóépület felújítása, Kővágóörs – Tóth Péter

A Balaton északi partját járva a vízpartig nyújtózkodó szőlőhegyek között szebbnél szebb völgyek és medencék bújnak meg. Keszthely felől érkezve a Káli medence a második ilyen mikrovilág, amelyet a lankás hegyek ölelnek körbe. Kővágóörs a medence déli kapuja. Nevében az itteni települések közül egyedüliként őrzi a mai napig, hogy a vidék az Örs nemzetség szállásterülete volt a honfoglalás idején.

A település egyik zsákutcájában bújt meg egy kis ház, rossz állapotban, megfosztva minden díszétől, amikor új tulajdonosa megtalált minket a tervezéssel. Az egykori szép arányú nyeregtetős épületet szinte a felismerhetetlenségig eltorzították a különböző toldalékok és az átalakított vagy befalazott homlokzati nyílások. A ház telepítése érdekes, egyedi, mivel a mostani főútnak hátat fordítva rejtőzik a telek északi oldalára húzódva. A katonai felmérések térképei jól mutatják, hogy mindez nem véletlenül alakult így: egy 1800-as évek végén épült házra találtunk rá, amelynek épültekor a mai Jókai utca a telek hátsó utcája volt.

Ha létezne „helyreállító plasztikai sebészet” az építészetben, akkor ebbe a kategóriába tartozna az itteni tevékenységünk. A szándékunk nem volt más, mint megszabadítani ezt a jobb sorsra érdemes házat a rárakodott sebesüléseitől. Meg szerettük volna mutatni, hogy milyen is lehetne az épület, ha a saját jó adottságait kihangsúlyozva jelenne meg a világban.

Úgy érezzük a „műtét” sikerült. A „beteg” túlélte a beavatkozást. Mi pedig reméljük, hogy példája meggyőzi a hezitálókat, hogy XIX. századi falak és térsorok is teljes mértékben képesek kiszolgálni a XXI. századi ember igényeit. Érdemes tehát keresni, meglátni és megmenteni a körülöttünk heverő értékeinket.

Stáblista

Dr Szűcs Endre – Stúdió alapító

Tóth Péter – Felelős tervező

Mérő Máté – építész munnkatárs

Fotó: Jurassza Zsófia

Szöveg: Tóth Péter