Milyen színes a világ… – Cikkajánló 2024/2

Milyen sokféle a világ… miközben Iránnal kapcsolatban a hírekben leginkább a háborúról hallunk, sok más is felhívhatná figyelmünket a Perzsia néven minden bizonnyal nemesebb érzéseket keltő, tiszteletre méltó történelmű területre. Hormuz neve talán sokaknak ismerősen cseng, a híradók leginkább az olajszállítási útvonalak kapcsán emlegetik a ma egyébiránt alig lakott egykori fontos kereskedelmi központot.

Furcsa, hogy miközben a hely európai szemmel nézve mára kihaltnak, jelentéktelennek tűnik, abszurd módon működő világunkat talán minden eddiginél erőteljesebben befolyásolja a stratégiailag továbbra is fontos helyen fekvő sziget, hiszen mellette vezet a világ olajszállítmányai közel egyharmadának útja. De történelmi múlt ide, olajkereskedelem oda, most, az Országépítő lapjain egy egészen más jelenség miatt vesszük elő a szigetet. Egy itt megépült turisztikai központ nem hétköznapi beruházása hívta fel magára a figyelmet meghökkentő, elgondolkodtató megjelenésével.

Milyen színes a világ… az űrből állítólag kéknek látszó bolygóról mi itt Európában szüntelenül próbáljuk meggyőzni magunkat, hogy valójában zöld. De ennél sokkal-sokkal több színe, árnyalata van. Hormuznál például egyes partszakaszokon a vas-oxid a tengert valószínűtlenül vörösre festi, mintha víz helyett vér hullámai mosnák a partot. Máshol sárga, esetleg a sótól világító fehér, néhol kékes színű a talaj. Mindezt a szinte minden felületen kiülő só napsütötte kristályainak csillogó vibrálása teszi szürreálissá. A Szivárvány völgy elnevezése nem véletlen. Fényképei sokszor egy akvarell festmény képi világára emlékeztetnek, ahol a művész egyedi látásmódja érvényesül, nem a földi tájak megszokott képe. Ez a színvilág önmagában elegendő ahhoz, hogy a sziget turisztikai jelentőséget kapjon, de hála az iráni építészeknek azt hiszem ma már ennél többet jelent a helyi lakosoknak. Fotókról nézegetve (igen, már megint úgy írunk egy épületről, hogy csak a fotóit láttuk, nem érzékeltük a helyszínen az építészet valódi hatásait) kissé sablonos a sziget identitását ezekhez a meghökkentő színekhez kötni, de úgy látszik, működik. A falu szélén túlra, a tengerpartra tervezett épületegyüttes alapvető karaktere a táj egyértelmű hatása alatt van, bevallottan annak átformált másolata. Színeit a földből veszi, formáit a hegyek csúcsairól másolja. Ekler Dezső a nagyításban hitt, a ZAV építészei (nem sztárépítészek, nevüket mégis illő ideírni: Mohamadreza Ghodousi, Fatemeh Rezaei, Golnaz Bahrami és Soroush Majid) a kicsinyítésben, de a lényeg ugyanaz. Épület és táj teljes egysége jött létre, és ez nem csupán formai bravúr. A terv mögöttes értékei első ránézésre nem is látszanak, a mélyére kell ásni, hogy érthetővé váljon, mi is történt pontosan.

stáblista:

építész tervező: ZAV Architects, Mohamadreza Ghodousi, Fatemeh Rezaei, Golnaz Bahrami, Soroush Majidi.

tájépítész: Maryam Yousefi, Morteza Adib

belsőépítészet: Sara Jafari, Taraneh Behboud, Sara Nikkar, Mohsen Dehghan

tartószerkezet tervező: Behrang Baniadam, Rouhi Touski

építőmérnök: Farhad Beigi

elektromos tervező Pejman Moradian 

gépész tervező: Saeid Afsharian

környezetvédelmi tanácsadó: Salman Rasouli, Roya Yazdizadeh

kivitelezés irányítás: Amir Tehrani Nobahari

A cikk teljes terjedelmében az Országépítő folyóirat 2024/2-es számában olvasható, amely ITT megvásárolható.

Szöveg: Terdik Bálint

Fotók: Tahmineh Monzavi, Soroush Majidi, Payman Barkhordari 


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×