Népi Építészeti Program – Kisköre, lakóház

Együttműködésben a Lechner Tudásközponttal folytatjuk a Népi Építészeti Program keretében 2017-18-ban felújított emlékek bemutatását.

Kisköre Heves megye déli határán, a Tisza-tó alsó kifolyásánál fekszik. Lakossága hagyományosan állattartással és halászattal foglalkozott. 1768-ban szinte a teljes település leégett, ezt követően szabályos szerkezettel építették újjá. A város történeti magjában álló, módosabb gazda által emelt, polgárosuló karakterű ház az 1900-as évek elején nyerte el jelenlegi kialakítását. Az elő- és oldaltornácos vályogház a kiskörei módos gazdák építkezésének jellegzetes képviselője. Tornácának téglából falazott oszlopai miatt kőlábas háznak is nevezik. Egyszerű vakolatdíszei népi szecessziós stílusúak. A támogatásból felújították a tető lécezését és cserepezését, a homlokzati vakolatot és a tornácoszlopokat. A kő lábazat cementvakolatát páraáteresztő vakolatra cserélték. Javították az eredeti nyílászárókat, a spalettás ablakokat és a váztáblázatos ajtókat is. A tönkrement padlóburkolatokat párnafákra szegezett hajópadlóra, illetve padlástégla burkolatra cserélték. Korszerűsítették az épület gépészeti berendezéseit. A felújított épületben a Kulturális Örökségvédelmi Kerekasztal Közhasznú Egyesület székhelyét alakítják ki.

 


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×