Kína messze van. Elég messze ahhoz, hogy az ott zajló események egy vágyott, elképzelt nézőpontba kerüljenek, ha akarjuk, megszépüljenek. Zoboki Gábor az előző század New Yorkjának pezsgésével hasonlítja össze a ma ott zajló gazdasági-kulturális robbanást.
Nekem személy szerint az az érzésem, hogy sztárépítészek nevével eladott nagyberuházások dömpingje mellett csendben és szerényen a vidéki Kína elképesztően értékes épületekkel és gondolatokkal gazdagodik. Az ott megépült épületekről valós tapasztalatunk − az oda eljutó szerencsések kivételével − nincs, így jelenkori, igen magas színvonalú építészetükről képeken keresztül tájékozódunk.
Sokszor, sok helyütt elhangzott már, hogy egy épületről személyes véleményt alkotni csak a valós érzékelésen keresztül lehet, a képek szűrőjén már csak az jön át, amit a képek szerzője sugallni akar. Ez nem feltétlenül hamis, de mindenképpen manipulált képet ad. Korunk felgyorsult virtuális dizájnvilágában ez egyre inkább, és egyre kikerülhetetlenebbül igaz. Mégis érdemes odafigyelni a ránk távolból zúduló képözönre, mert ahogy Platón barlang-árnyékaiból is, a fényképekből is kiszűrhetők, megérthetők a valóság számunkra érdekes részletei, és rengeteg tanulsággal járnak még a mai Kárpát-medencei életre, építészetre vonatkoztatva is.
Ilyen tanulsággal − önostorozásra alkalmas felismeréssel − jár Peking egy régi, a nagyberuházásoktól még védett központi negyedében megépült lakóház-felújítás is. Érdekessége nem elsősorban formai, bár térszervezése erősen kötődik a régi, hagyományos kínai lakóházak három belső udvaros kialakításához, így szívünkhöz már ettől is közel áll. (A ház nemzetközi építészeti sajtóban is használt elnevezése is a hagyományra utal: Qishe, Qi és she, azaz: ház és hét.) A felújítás fő érdekessége a régihez kötődő viszonyában, annak kezelésében rejlik. Abban a szándékban, ami megkísérli összekötni a régit és az újat, az ősi anyagot és a teremtő, megtermékenyítő erővel rendelkező új szellemet (ma divatosan úgy mondanánk, hogy innovatívat). Példaértékű, ahogy a romos régi épületek dzsungeléből kikutatta a régit, az értékeset, lehántva róla a közelmúlt barkácsolásait.
építész tervező: ARCHSTUDIO
A teljes szöveg az Országépítő folyóirat 2021/2-es számában olvasható. A lap beszerezhető ITT.