Zalaegerszeg, Gébárti-tó, Fehér Hattyú Bisztró – Fülöp Tibor

A Zalaegerszeg külvárosában, a Gébárti-tó partján épült Fehér Hattyú Bisztró a közelmúltban az Év Háza pályázat közönségdíjasa lett középület kategóriában.

A Gébárti-tó az Andráshida és Ságod közötti patakvölgyben a vízfolyások felduzzasztásával létrehozott mesterséges tó. Természetes értékeit a különleges, Magyarországon máshol nem található madárvilága jelenti. Az egész terület földrajzi és kulturális értelemben is a Göcsej-Hetés néprajzi tájegységek kapuja. A mezőgazdasági területekkel határos telek szomszédságában áll a honlapunkon korábban bemutatott kézművesház, egy kovácsműhely és a Makovecz Imre tervei alapján megvalósult Boldogasszony kápolna.

A tó közelében álló Gébárti Kézművesek Háza 1982 óta szolgálja a magyar tárgyalkotó népművészet hagyományait.  Mellettük korábban, közösségi munkával épült, kiegészítő épületként egy büfé és szociális épület. Ezek mára, mind esztétikailag, mind energetikailag elavulttá váltak, ezért az üzemeltető a meglévő funkciók egyesítésével, egy új épület létrehozását határozta el, a korábbi épületek elbontásával.

A fejlesztés fő célja a terület vendéglátó feladatait egész évben ellátó bisztró/étterem építése a közkedvelt szabadidős területen. A tervezésnél elsődleges szempont volt a hosszú távon is fenntartható, alacsony üzemeltetési költségű épület létesítése, valamint az építészeti összhang megteremtése az új és a régi épületek között, természetes építőanyagokkal és hagyományos építési technológiákkal. Az összetett domborzati viszonyok, szűkös üres területek és a faállomány megóvása mellett különös figyelemmel kellett lenni a természetes megvilágításra és egy újakadálymentes teraszos bejáratra.

A kb. harminc fő leültetésére alkalmas belső tér használati értékét növeli a nagy üvegfalakon beáramló természetes fény, és a kinyitásukkal összekapcsolódó külső-belső tér, ahol jó idő esetén elérheti a hatvan főt is a vendéglétszám. A terasz – kilépve a szimmetriából – a tó felé fordul megközelítve a feltáró utat is.

Az épület funkcionálisan két részre tagolódik: a fogyasztó és a gazdasági terekre, amik szerkezeti szempontból is különválnak: Az alacsonyan falazott kiszolgáló részeken egyszerű nyeregtetős tömeg simul a környezetbe, míg a látványos fogyasztótérnél monolit vasbeton pillér szerkezetekre egy légies ácsszerkezetként ereszkedik a tető. Az épület hangulatát meghatározó építőelem a fa, ami visszaköszön a burkolatokon, a nyílászárókon és bútorokon is, természetes harmóniát árasztva a természet közelségében.

Szerkesztési vezérelv volt a nehézkes monolit vasbeton szerkezet és a ráereszkedő légies ácsszerkezet kettőssége. A külső megjelenést palatető és kiegészítő fémlemez bádogozása teszi elegánssá. Az épület külső megjelenését a letisztult, modern és impozáns homlokzatalakítás jellemzi, amit a vaskos kőburkolatos pillérek közötti biztonsági teliüveggel ellátott nyílászárók uralnak.

Új nyeregtetős tömegként és funkcionális elemként jelenik az elbontott szociális és irodaépület funkcióját magába tömörítő keresztszárny az épület DNY-i részén. Egyik oldalán tornácszerű közlekedőről nyílnak a különböző funkciók bejárati ajtói, míg a tároló-gépészet egy nagyméretű garázskapuval nyílik meg a gazdasági udvar felé. Napelem segíti az elektromos áram termelését a dél-nyugati tetőfelületen teljes fedésben.

Szöveg: Erhardt Gábor

Fotók: Gál Roland

Tervezők: Fülöp Tibor, Madár Ivett, Zsuppányi Gyula


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×