2024 tavaszán a Makovecz Központ és Archívum Kós Károly előtt kíván fejet hajtani előadássorozatával.
„Nekem Kós Károly személye mérhetetlenül fontos, egész emberségében, egész szerepkörében, abban, hogy mit vállalt fel és mit vett a nyakába…” (Makovecz Imre)
Az előadássorozat ötödik alkalmával dr. Fekete Albert tájépítész és Szabó Zsolt egyetemi tanár, újságíró tartanak előadást “Otthon a tájban – a Kós vízió” címmel. Az erdélyi tájépítészet látszólag ez elmúlt két évtized alatt, a szemünk előtt jött létre. E kortárs szakma formálódásának egyik meghatározó egyénisége Kós Károly.
Az utolsó erdélyi polihisztorként is számon tartott Kós a 20. század több történelemformáló korszakát élte át, élte túl. A magyar építészet közösséget szolgáló műremekei mellett olyan otthont épített magának Sztánán, amelyben – saját bevallása szerint – élete legszebb harminc évét töltötte. Szemlélete a táj és az épület egységét, a természet és az ember kapcsolatát jelképezi.
Szerteágazó örökségét szögre akasztani, az önszerveződés modelljeként meghatározható nemzetközösségi vízióját elengedni nem lehet.
Halála után évtizedekkel is megtartó erővel bír a kisebbségi sorban élő erdélyi közösségek önszerveződése, mindennapi együttműködése terén. Ezt a lehetőséget felismerve indultak el úttörő, mára sikeresnek bizonyuló szakmai kezdeményezések az erdélyi magyarság identitásának, táji örökségének megőrzése érdekében
Időpont: 2024. június 20. 18.00
Helyszín: Makovecz Központ és Archívum (1125 Budapest, Városkúti út 2.)
A sorozatban Kós Károly rendkívüli életútját, személyiségét, sokféle tehetségét és tevékenységét szeretnénk közönségünknek megjeleníteni.
Meghívottaink – Kós Károly elsőszülött unokája, építészek, művészettörténész, tájépítész, képzőművész előadóink – mind gazdagíthatják azt a képet, amit Kós Károlyról hordozunk, feléleszthetik bennünk azt az emberi mintát, amit érdemes követni, és amit Makovecz Imre is mint szellemi rokon követett.
Részvételi szándékukat kérjük az office@makovecz.hu címen vagy a +36 30 314 4879 számon jelezzék!