A fesztivál évről évre olyan programokkal várja közönségét, amelyek alkalmat teremtenek a magyar kultúra, zene és építészet sokszínűségének bemutatására, Makovecz Imre által tervezett terekben téve mindezt határainkon innen és túl.
Ebben az évben a fesztivál központi gondolata, a fesztivál megálmodójának és művészeti vezetőjének, a Vízöntő, a Kolinda és az Etnofon Zenei Társulás alapítójának, Kiss Ferencnek az életművére emlékezni.
A Héttorony Fesztivál november 8-án, pénteken, Zalaegerszegen a Gébárti-tavi Boldogasszony-kápolnában kezdődik. Az ünnepi záróesemény napja, a hagyományoknak megfelelően november 20-a, Makovecz Imre születésének évfordulója. Az este fő produkciója az Etnofon Zenei Társulás koncertje, Vecsei H. Miklós és Fekete Borbála közreműködésével, Kiss Ferenc 70 címmel. A gálát a fesztivál történetében először nem Budapesten, hanem Makón, a Hagymaházban rendezzük meg.
„Az idei fesztiválunk az emlékezésről szól. Október 15-én elment a fesztivál alapítója, művészeti vezetője Kiss Ferenc hangépítész, zeneszerző, népzenegyűjtő, kiadó, gondolkodó. Sokoldalú művészetének és világlátásának egyik legjobb megnyilvánulása, hogy az előbb felsorolt kompetenciáin felül kiváló készsége volt a világzenei produkciók kiválasztásában és az adott helyszínek párosításában. Általa a jó zene megtalálta a szép tereket, így pedig a közönség a legnagyobb élményben részesült.
Kissferi (ahogy aláírt mindig) 1992-ben írta meg a sevillai világkiállítás Magyar Pavilonjának programzenéjét, ekkor ismerkedett meg Makovecz Imrével, aki a legendás pavilon épületét tervezte. Ebben az évben alapította meg az Etnofon kiadót, ami az első független hanglemezkiadó volt Magyarországon.
A kiadó tíz éves évfordulóján elhatározta, hogy a holdudvara körül összegyűlt minőségi produkciókból fesztivált szervez, így 2002-ben megkereste Makovecz Imrét, hogy a sevillai pavilon építészeti sugallatának engedve és annak szellemiségét folytatva Héttoronynak nevezné az általa életre hívott fesztivált.
Az első alkalmakra Budapesten került sor, majd Makovecz halála után 2011-ben megkereste Horváth Lászlót a Fonó Budai Zeneház igazgatóját és elhatározták, hogy a fesztivált Makovecz Imre emblematikus épületeiben folytatják határon innen és határon túl.
Kissferi (ahogy tisztán látott és érzett), mindig tudta, hogy mi az érték, mi a mérték. Ég és föld közé ékelődött tornyok alatt, azt a tiszta muzsikát kereste, és találta, ami inkább a fentieknek tetszett! Pontosan tudta, hogy van az égieknek üzenete, akkor van a mélynek is bugyra, ami ha kell, szintén közvetíthető, kiforgatható…
Mondhatnánk az ördögi kört látta, élte.
A lent és fent misztériuma, a körforgás szépsége, reménye és reménytelensége volt a társa.
Tisztán látta, hogy a szépség megélhető, legyen ez csak a délibáb része, varázsa – ezt sem bánta!
Ezt a délibábot kergetjük a Héttoronnyal is, talán határokat, s határtalanságokat követelve a magyar hagyományoknak, a magyar zenének is.
Az idei Héttorony Fesztivál Kiss Ferenc életműve előtt tiszteleg, melynek előkészítésében még aktívan részt vállalt.” – Olvasható a az esemény honlapján a szervezők: Horváth László és Küttel Dávid gondolatai.
Programok és helyszínek:
November 8. – Zalaegerszeg, Gébárti-tó, Boldogasszony kápolna
18.00 – Fesztiválköszöntő: Fülöp Tibor építész, ezt követi Petrás Mária énekes fesztiválnyitó koncertje, közreműködik Pánczél Kristóf orgonán
18.40 – Fáklyás vonulás a Gébárti Kézművesek Házába
19.00 – Makovecz Imre – Angyalok kiállítás – megnyitja Bali Zoltán alpolgármester, közreműködik – Dr. Buksa Ildikó
November 9. – Zalaszentlászló, Makovecz faluház
17.00 – kiállítás: Sáros László György DLA – Canyonewyork fotókiállítása
17.30 – Filmrészlet – Fülöp Tibor gondolataival: Remembering the future with Herb Greene, a baki és zalaszentlászlói faluházban forgatott jeleneteivel (film rendezője: Lila Cohen)
18.00 – Bokros Trió családi koncertje
November 10. – Őriszentpéter, Pajta
15.30 – PajtaKult utazó kiállítása
16.00 – Kerekasztal beszélgetés: Népiség és modernizmus a zenében és a kortárs építészetben. Közreműködnek a PajtaKult, a Kós Károly Egyesülés és a Hagyományok Háza képviselői. Résztvevőik: Őrfi József, Tóth Zoltán, U.Nagy Gábor, Erhardt Gábor építészek, Küttel Dávid – a Hagyományok Háza vezető munkatársa, zenész és Horváth László – a Fonó igazgatója és zenei produkciók producere
17.00 – Másik János koncertje
November 12 – Zenta/Délvidék, Kis Zsinagóga
17.00 – Építészeti kerekasztal-beszélgetés: Résztvevők a Kós Károly Egyesülés részéről Tóth Márton építész, belsőépítész, a Makovecz Imre Alapítvány részéről Kampis Gábor építész, a délvidéki építésztársadalom képviseletében Tóth Vilmos, Valkay Zoltán és Pesti Attila építészek.
18.00 – Makovecz Imre – családi házak kiállítás
A kiállítást megnyitja Tóth Vilmos magyarkanizsai építész, köszöntőt mond Kormányos Katona Gyöngyi, a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója. (A kiállítás 2024. november 12. – 2024. december 04. között megtekinthető Zentán, a Zsinagógában.)
November 14. – Siófok, Evangélikus templom
17.00 – Fényfestészet a templomon
18.00 – Makovecz Imre – Templomok c. kiállítása, megnyitja a Kós Károly Egyesülés
18.30 – Dalinda énekegyüttes koncertje
Vujicsics 50 – Vujicsics együttes erdélyi koncertkörútja, Közreműködik Sebestyén Márta, Michel Montanaro
November 17. – Kolozsvár, Törökvágási Református templom
November 18. – Temesvár, Új Ezredév Református Központban
November 19. – Marosvásárhely, Vártemplom
November 20. – Nagyvárad, Református templom
November 20 – Budapest, Villányi út 8.
10:00 – Emléktábla ünnepélyes koszorúzás
10.30 – Organikus közösségi tér bemutatása a III.em. 2.szám alatt – Terdik Bálint építész vezetésével
November 20. – Makó, Hagymaház
18.00 – 35 éves a Kós Károly Egyesülés kiállítása – megnyitja Csernyus Lőrinc, Makó főépítésze
19.00 – Etnofon koncert Makovecz Imre születésnapján Kiss Ferenc 70 címmel, közreműködik Fekete Borbála, Vecsei H. Miklós és az Etnofon Zenei Társulás.
Forrás:
https://kulturpart.hu/2024/11/05/penteken_indul_a_hettorony_fesztival
https://magyarnemzet.hu/kultura/2024/11/makovecz-terei-ismet-megtelnek-zenevel
További információk: