Szűcs Endre alkotóművészete konferencia – előadások 2. rész

2024. október 9-én a Magyar Művészeti Akadémia és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciát szervezett dr. Szűcs Endre építészete, alkotóművészete előtt tisztelegve. A konferencián elhangzott előadásokat az elkövetkező hetekben – teljes terjedelmükben – írásban is közöljük. A második részben Heli Judit építész előadását olvashatják, amely a ’A Tanítás módja – betekintés a The King’s Foundation nyári képzéseibe’ címet viselte.

A Kós Károly Egyesülés és A Prince’s Foundation kapcsolata – Avagy Makovecz Imre és King Charles

Mindenekelőtt, mielőtt a fő témára rátérnék, kötelességemnek érzem megemlékezni Makovecz és Károly Király meghatározó kapcsolatáról, hiszen ennek is nagy köze van ahhoz, hogy a mai napon ez az előadás helyet kaphatott a konferencián. A Kós Károly Egyesülésben hallott számos anekdota mellett a nemzetközi sajtóban is próbáltam kutatni a témában.

A 2011-es, Makoveczről megemlékező The Guardian cikk szerint a 90-es években Károly herceg Építészeti Intézete (Prince of Wales’s Institute of Architecture, ami a Prince’s Foundation előfutára volt) volt az egyedüli európai iskola, ami kapcsolatban volt Makovecz Imrével és a frissen alapított Kós Károly Egyesüléssel a rendszerváltás bizonytalanságai közepette. Egy 2012-es Architectural Review cikk úgy hivatkozik Makoveczre, mint a ‘herceg kedvence’, ami szintén egy nagyon meghatározó és jó kapcsolatra enged következtetni.

Két közös építés emlékét szeretném felvillantani, valamint két Makovecz terv részleteit, amiket Károly királynak készített a 90-es években.

Eco-Shelter, London, Rotherhithe, Stave Hill Park

Jurta, London, Tower Hamlets, Spitalfields City Farm

Kiállítási pavilion terve, London, Patmore Estate (Battersea Power Station közelében)

A King’s Foundation (korábban Prince’s Foundation) III. Károly király egyik legjelentősebb jótékonysági szervezete az Egyesült Királyságon belül. Az Alapítvány célja Károly fenntarthatósággal, környezetvédelemmel, közösségi jóléttel kapcsolatos filantróp alapelveinek gyakorlatba ültetése.  A King’s Foundation legfontosabb hívószavai, alapelvei a következőek: fenntartható fejlődés, közösségi részvétel, hagyományos kézműves szakmák továbbélése és az örökségvédelem.

Károly világnézetének alapja a társadalmi jólét holisztikus megközelítésére épül: ennek megfelelően a gazdasági fejlődésnek összhangban kell lennie a környezetvédelmi felelősségvállalással, a kulturális örökség megőrzésével és a társadalmi összefogással.

Az alapítvány egyik fő filozófiai alapköve az egymásra épülés és összefonódás fogalma: az épített környezet és a természetes ökoszisztémák, az emberek és a helyek, valamint a hagyomány és az innováció között. Károly király mindig is hangsúlyozta a természettel való harmonikus együttélés fontosságát, amit az Alapítvány munkája is hűen visszatükröz.

Egy további fontos filozófiai alapelv a közösségek erejébe vetett hit. A King’s Foundation hangsúlyozza az alulról jövő közösségi kezdeményezések és a helyi szerepvállalás fontosságát, és igyekszik közvetítőként és támogatóként segíteni mindazokat, akik tenni akarnak a környeztük és a társadalom jobbá tételéért.

Végül, az alapítvány hisz a hagyományos kézműves mesterségek és kulturális örökség értékében, amelyeket nemcsak a múlt emlékeinek, hanem a jövő erőforrásainak tekint. Az ezek iránti elkötelezettség szorosan összefonódik az alapítvány azon törekvésével, hogy szép, tartós és fenntartható helyeket teremtsen. Az előadás második felében az Alapítvány ezen törekvései lesznek a fókuszban.

Fő célok

A King’s Foundation elsődleges célja a fenntartható fejlődés útjának megalapozása és kikövezése, ezzel teremtve egyensúlyt a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontok között.

A fenntartható fejlődés támogatása mind városi, mind vidéki léptékben, melynek eszközei a felelősségteljes építési megoldások, a fenntartható mezőgazdaság és a klímaváltozás elleni küzdelem ösztönzése. Az alapítvány támogatja a környezetbarát építőanyagok, a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok és a megújuló energia használatát.

A közösségek megújítása a helyi kultúrára és hagyományőrzésre épülő közösségépítési programok segítségével, mely erősíti a közösségek ellenálló képességét és ösztönzheti a szélesebb körű társadalmi nyitottságot. Továbbá fontosnak tartja a hátrányos helyzetű csoportok támogatását.

Károly király személye régóta összefonódik a történeti épületek védelmével, ami elgondolása szerint a hagyományos, kihalófélben lévő mesterségek megújításával (úgy, mint az ácsmesterség és a kőfaragás) biztosítható, így az örökségvédelem és fontos szempont.

Az alapítvány oktatási tevekénységének a fő célja, hogy egy olyan hasznosítható tudást adjon át a soron következő generációknak, amivel tovább kövezhető a fenntartható fejlődés útja. Ennek az alappillérei a fenntartható várostervezés, az örökségvédelem és a hagyományos kézművesség, iparos mesterségek.

Az alapítvány sajátja a környezetvédelmi gondolkodás, régóta támogatja a zöld kezdeményezéseket, kiemelten összepontosítva a regeneratív mezőgazdaság, a biodiverzitás és az éghajlati ellenálló képesség területére. Hangsúlyozza a fenntartható földgazdálkodást, az ökoszisztémák helyreállítását és a veszélyeztetett fajok megőrzésének fontosságát.

Az Alapítvány támogatja a magas építészeti minőség megvalósulását, az olyan urbanisztikai és építészeti projekteket, amelyek az épített környezet és a természet közötti harmóniát helyezik előtérbe. Ennek jó példája Poundbury, mely Károly király emberi léptékű városfejlesztési vízióját tükrözi: integrálva a fenntarthatóság, az esztétika és a közösség elveit.

Summer School

A Prince’s Foundation Summer School az alapítvány nyári egyeteme, mely oktatási tevékenységének fontos elemét képezi és célja a hagyományos művészetek, a kézművesség és a fenntartható építési gyakorlatok népszerűsítése. A 3 hetes intenzív program célközönségét mesteremberek, szakiparban dolgozók, építészek, hallgatók és diákok alkotják, gyakorlati tudás megszerzését kínálva a hagyományos iparos mesterségek, az építészet és a fenntartható tervezés területén.

Főbb területei

Hagyományos építőmesterségek: A nyári egyetem egyik legfontosabb célkitűzése, hogy oktassa és ezáltal megőrizze a hagyományos építőipari mesterségeket, mint például a kőfaragás, az ácsmesterség, a mészhabarcsos vakolattapasztás, és a vakolathímzés. Ez a tudás nem csak a történeti épületek megőrzésében fontos, hanem fenntartható, új épületek kivitelezésénél is alkalmazható. A résztvevők gyakorlati műhelymunkákon vesznek részt, ahol több generáción át öröklődő technikákat tanulnak meg, így biztosítva, hogy ez az értékes tudás tovább élhessen a 21. században.

Fenntartható tervezés és építészet: A program nagy hangsúlyt fektet a fenntartható építészeti gyakorlatokra és a várostervezésre, tükrözve Károly hosszú távban gondolkodó fenntarthatósági törekvéseit. A résztvevők megismerkednek a klasszikus építészet alapelveivel, a várostervezéssel és a fenntartható építési technikákkal, amelyek harmóniában vannak a természeti környezettel. A tananyag olyan témákat fed le, mint az energiahatékony tervezés, a természetes anyagok használata, és az, hogy miként integrálható a helyi kulturális identitás a kortárs építési gyakorlatba.

Művészetek és kézművesség: A tervezési és kivitelezési gyakorlat mellett a nyári egyetem foglalkozásai érintik a hagyományos művészetek és kézművességek területét is, beleértve a kerámiázást, a rajzolást, a festést és a faipari munkákat. Ezek a kurzusok a kreatív alkotásra ösztönöznek.

Örökségvédelem: A program további fontos sarokköve az örökségvédelem. A résztvevők betekintést nyernek a történeti épületek helyreállítási és konzerválási, restaurálási módszereibe, az eredeti mestermunkát minden esetben tiszteletben tartva. Ez az Alapítvány egyik alapfilozófiája, amely biztosítja, hogy a történeti épületek használhatóak maradjanak és megőrizzék őket a jövő generációi számára. (A Dumfries House Birtokon rendszeresen vannak olyan gyakorlati foglalkozások, ahol a résztvevők élesben végezhetnek valós örökségvédelmi munkát, ezáltal mélyítve tovább tudásukat.)

A program felépítése

A nyári egyetem programja általában előadások, műhelymunkák és gyakorlati projektek kombinációjából áll, egyensúlyba hozva az elméleti és gyakorlati tudást.

A 3 hetes nyári egyetem lebontása:

  1. hét: Lecture week (Elméleti hét)
  2. hét: Crafts week (Gyakorlati hét – Mesterségek hete)
  3. hét: Design week (Tervezési hét)

A műhelymunkákat különböző mesteremberek és szakemberek vezetnek. Vannak helyszíni látogatások történelmi épületekhez és birtokokhoz, lehetőséget adva a résztvevőknek, hogy első kézből tanulmányozzák az építészeti részleteket és a megőrzési erőfeszítéseket. Részt lehet venni csoportos projekteken, amelyek ösztönzik a résztvevők együttműködését, például egy kis épület felépítését vagy egy konkrét részlet helyreállítását a birtokon. A szemináriumok és megbeszélések a fenntarthatóság filozófiai vonatkozásairól, az örökségvédelemről és a hagyományos kézművesség modern társadalomban betöltött szerepéről szólnak.

Az első hét helyszíne Alapítvány londoni fellegvára, a King’s Foundation School of Traditional Arts, miután Skóciában, a Dumfries House Estate-en folytatódik a program. Ez a skóciai birtok a nyári egyetem mellett az alapítvány számos további oktatási tevékenységének is helyet ad. A program különböző hátterű résztvevőket hoz össze, lehetőséget adva számukra, hogy együtt dolgozzanak és tanuljanak szakértő oktatók és mesterek irányítása alatt.

Célcsoport

A Nyári Egyetem programja széles spektrumot céloz meg, többek között: egyetemi hallgatókat (építészek, tervezők, műemlékes szakemberek, stb.), fiatal szakembereket akik szeretnék fejleszteni tudásukat a hagyományos mesterségekben vagy fenntartható építkezésben, illetve mesterembereket illetve tanoncokat, akik szeretnék tökéletesíteni vagy új elemekkel gazdagítani tudásukat a hagyományos technikák és a műemlékvédelem területén.

A program további célja, hogy a résztvevők – akik gyakran különböző nemzetiségi és szakmai hátterűek – később egy közösséggé szerveződhessenek, elősegítve a tartós kapcsolatok és szakmai kapcsolatrendszerek kialakulását a fenntarthatóság, tervezés és a hagyományos kivitelezési módszerek területén.

Mit kínál a program?

Tudás-bázist, a nyári egyetem célja, hogy elméleti és gyakorlati tudással vértezze fel a résztvevőket, melyet kamatoztathatnak majd a jövőbeli munkájuk során.

Kulturális tudatosságot, a hagyományos technikákkal és alapfilozófiákkal való ismerkedés hozzásegítheti a résztvevőket a kulturális örökség jelentősségének mélyebb megértésére és ennek szerepére a fenntartható jövő felé vezető úton.

Kapcsolatépítési lehetőségeket, számos elismert szakember dolgozik a programban, akik az építészet, művészetek és iparos mesterségek területéről érkeztek, a velük való találkozás további kapukat nyithat meg a résztvevők előtt. (Például tanulási és szakmai együttműködési lehetőségeket).

Kulcsfontosságú eredmények:

A nyári egyetem programját elvégezve a résztvevők olyan tudáshoz juthatnak hozzá, amivel a hagyományos iparos mesterségeket és a modern fenntartható gyakorlatokat ötvözhetik a munkájukban.

Számos résztvevő az örökségvédelem, a fenntartható építészet és további kapcsolódó területekről érkezik, vagy helyezkedik el a későbbiekben, alkalmazva a program során megszerzett tudást.

A program fontos szerepet játszik a hagyományos építőmesteri tudás megőrzésében, biztosítva, hogy ez a felbecsülhetetlen értékű gyakorlati tudás tovább öröklődhessen és alkalmasint integrálódhasson a kortárs tervezési és építési gyakorlatba.

Building Craft Programme – Építőmesteri Képzés

Az Alapítvány Building Craft Programme nevű képzése a hagyományos építőmesterségek megőrzésére és népszerűsítésére összpontosít, valamint ezek gyakorlati alkalmazására az építőiparban.

A program célja, hogy magas színvonalú képzést kínáljon a hagyományos építési módszerek területén, mely a nyári egyetemhez hasonlóan, szintén az alapítvány elkötelezettségét tükrözi a hagyományos mesterségek és fenntartható építési gyakorlatok megőrzésével kapcsolatban.

A program célja az eltűnőfélben lévő hagyományos építési mesterségek védelme. Szakmagyakorló, elismert mesteremberek bevonásával igyekeznek továbbadni a tudást, annak érdekében, hogy ezek az értékes technikák továbbadhatók legyenek a jövő generációinak. Népszerűsíti a mesteri munkát, hangsúlyozva a jelentőségét a tartós, esztétikusan megtervezett és környezetbarát épületek megalkotásában, hozzájárulva a hagyományos szakmák megbecsültségének növeléséhez, kiemelve ezek szerepét a magas színvonalú kivitelezésben. A program integrálja a hagyományos építési módszereket a modern fenntartható építési gyakorlatokkal, ami egyszerre szép és környezetbarát épületek megvalósításához vezethet.

A 8 hónapos program bevezetője az előbbiben bemutatott 3 hetes nyári egyetem. A több különféle területről érkező résztvevő, tervezők és kivitelezők, hozott tudásukat és szemléletmódjukat együtt bővíthetik tovább a kurzus során. Továbbá, az imént említett kapcsolatok valóban meg tudnak alapozódni.

A nyári egyetem végeztével a tanoncok egy közös építésen vesznek részt a Dumfries House birtok területén, egy korábbi Summer School nyertes tervét építik meg. Élesben gyakorolhatják a különböző munkafolyamatokban való együttműködést, a különböző szakkivitelezők munkájának összehangolását, ami elengedhetetlen az egészséges munkamorálhoz.

A KKE Vándoriskolájához hasonlóan a kurzus fennmaradó idejében, ami körülbelül 6 hónap, a tanoncok különböző mesterek mellett dolgozva sajátíthatják el a szakma csínját-bínját, betekintve minden munkafolyamatba. Minden tanonc fix, előre megállapított fizetést kap ebben az időszakban, így a szakmai fejlődés mellett anyagiakban is honorálják a munkájukat.

A program sikeres elvégzése után a résztvevők eredményeiktől függően tanúsítványt kaphatnak, ami szintén segítheti őket később az egyéni boldogulásban.

A program együttműködésben áll különböző szervezetekkel, (pl. oktatási intézményekkel, örökségvédelmi szervezetekkel) és építőipari vállalkozásokkal, jó kiindulási alapot biztosítva a szakmai fejlődéshez.

A képzés közvetlenül hatással van az alábbiakra:

A programot teljesítő tanoncok friss, használható szakmai tapasztalattal felvértezve folytathatják szakmai életútjukat, hozzájárulva ezzel ezeknek a kihalófélben lévő mesterségeknek a továbbviteléhez. Az iparosmesterek képzésével a program hozzájárul a történelmi épületek folyamatos megőrzéséhez és a hagyományos építési módszerek fontosságának köztudatba ültetéséhez. A hagyományos építőmesteri gyakorlatok és a modern fenntartható építési gyakorlatok integrálása kulcsszerepet játszhat a jövőben.

2016-2024 Szakmai életutak – A nyári egyetem és az építőmesteri képzés résztvevői 8 évvel később

A következőekben három társam elmúlt 8 évének szakmai előremenetelébe szeretnék rövid betekintést nyújtani, ezzel prezentálva, hogy az imént részletesen ismertetett képzések sikerességét mennyiben igazolja az azóta eltelt, majd’ egy évtized.

Gemma Sayers – Vakolattapasztó mester

Szakterülete: történeti mészhabarcsos vakolattapasztás, föld-építés & helyreállítás, természetes hőszigetelések, rőzsefonás (kitöltő falak és mint a természetes hőszigetelés kiegészítő szerkezetei)

Jelenleg itt aktív: Todmorden, Yorkshire, Észak-Anglia

„A Princes Foundation Építőmesteri Képzése megerősítette a meglévő tudásomat, és bevezetett az történeti vakolás szakterületére. A gyakornoki helyek keresése során számos kapcsolatra tettem szert, akikkel később együtt dolgoztam, számos szakmai szervezet és forum vált elérhetővé számomra, valamint önbizalmat szereztem ahhoz, hogy egyedül is vállalhassak munkát a későbbiekben. Az elmúlt 8 évben főként alvállalkozóként dolgoztam más mesterek mellett (egyéni vállalkozóként), rendszeresen látogattam alumni-összejöveteleket, valamint megalapítottam saját műhelyemet, ahol hosszabb-rövidebb kurzusok keretében igyekszem továbbadni azokat a gyarkolati módszereket, amit az országszerte látott sokféle módszer inspirált.”

JJ Potter

Ácsmester

Szakterülete: hagyományos ácskapcsolatok, keményfa csapos illesztések Jelenleg itt aktív: Sheffield, Dél-Yorkshire, Észak-Anglia és Wales

„A Prince’s Foundation igazán fontos mérföldkő volt a karrieremben. A legnagyobb ajándék, amit ott kaptam, az önbizalom volt: önbizalom a képességeimben és abban, hogy a munkaadók valóban szeretnének együttdolgozni velem. A tanfolyam különböző műhelyekbe és helyszínekre juttat el, lehetőséget adva a „történeti faipari mesterségek” szélesebb területén belül lévő különböző részterületek megismerésére. A képzés továbbá lehetőséget adott a különféle mesterfogások mélyebb elsajátítására, tapasztalt mesterektől tanulva. Lehetőségem nyílt fejlődni, növelni az önbizalmamat, és szinte minden eddig felkeresett ácsműhelyben munkalehetőséget kaptam, ami lehetővé tette, hogy még jobban elmélyedjek az engem érdeklő szakterületen. A Prince’s Foundation építőmesteri képzése a szakmai pályfutásom valódi fordulópontja volt.”

Nazar Dmiuterko

Kőfaragó mester

Jelenleg itt aktiv: London és agglomerációja

Nazart én fogom bemutatni, mert a vésőt és a bunkót nem szívesen cseréli tollra, ami teljesen érthető. Ukrajnában született, Kárpátaljától nem messze, a családja 8-10 éves korában költözött Angliába. Fiatal kora óta erre a pályára készült, már 2016-ban, húszas évei elején is jelentős szaktudással érkezett a Summer Schoolra és az azt követő Iparosmesteri Képzésre, amit sikeresen elvégzett és azóta is számos további ‘papírral’ és iparkamarai jogosultsággal a zsebében dolgozik. Egy nagy nevű, nívós, kőmunkákra specializálódott (Cliveden Conservation nevű) cégnél dolgozott az utóbbi 7 évben, ahol Anglia legikonikusabb katedrálisain is ott hagyhatta a keze nyomát: dolgozott többek között a Westminster Abbey-n Londonban, A Canterbury Katedrálison és a Worcester Katedrálison is.

Úgy gondolom, ezek a példák magukért beszélnek és egyértelmű bizonyítékai a program sikerességének és remélem, nem én vagyok az egyetlen, aki rendkívül inspirálónak találja ezeket a személyes történteket.

Párhuzamok Szűcs Bandi szakmai filozófiájával

A Makovecz Imrével szoros baráti és szakmai kapcsolatot ápoló Szűcs Bandi életműve és építészeti filózófiája is nagyon sok közös vonást hordoz a Károly király, és ezáltal az Alapítvány által fontosnak tartott értékekkel.

Ahogy az előzőekben is hallhattuk, Bandi életművének egyik legfontosabb alappillére volt az az elgondolás, hogy a múlt emlékeit minden esetben a modern kor igényeihez igazítva kell rekonstruálni, mert a műemlékek túlélésének kulcsa, hogy használjuk őket.

Szintén nagyon fontos kiemelni a mester-tanítvány viszony meghatározó mivoltát Bandi pályafutásában, a megszámlálhatatlan Vándorépítészt, akik megfordultak nála, és akik közül többen közvetlen kollégái maradtak hosszú évekig.  A tudás soron következő generációnak való továbbadása kétségtelenül nagyon fontos volt Bandinak.

Egy további, fontos eleme Bandi építészeti sikereinek, ahogy én látom, hogy szoros és jó kapcsolatot ápolt az építőmesterekkel, akik a házait építették, és ezek a szakmai együttműködések nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy kiemelkedő építészeti minőségben tudtak megvalósulni a házai, példának okáért a tégla boltozatok és vakolathímzések. Mindez jól szemlélteti a tervezés és a kivitelezés összhangjának fontosságát, amit a King’s Foundation sem győz eléggé hangsúlyozni.

Szöveg és fotók: Heli Judit